Boru Eşanjör Nedir?

Boru Eşanjör Nedir?

Boru Eşanjör

Boru Eşanjör, tüm proseslerde en yaygın olarak kullanılan ısı değiştirici sınıfıdır. Kendi grubu içinde çok çeşitli tipleri vardır. Borulu ısı eşanjörlerinde ısı transfer yüzeyi borulardan oluşur. Akışkanın biri boruların içinden akarken, diğer akışkan gövde tarafından borulara paralel veya çapraz olarak akar. Dolayısıyla ısı transferi boru yüzeylerinde gerçekleşir.

Adını dizaynından kulanıla borulardan almıştır. Silindirik bir gövde ile gövdenin içine yerleştirilmiş küçük çaplı borulardan meydana gelir. Çalışma basıncına ve akışkan özelliklerine göre boruların et kalınlıkları tespit edilir. Borulu eşanjörlerin kendi grubu içinde çok çeşitli tipleri mevcuttur. Borulu ısı değiştiricisi , petrol rafineri ve diğer büyük kimyasal prosesler içeren tesislerde en yaygın kulanılan eşanjörlerdir.

Borulu ısı değiştiricilerinde dairesel kesitli borular kulanılır. Dairesel kesitli borular yüksek basınçlara dayanıklı oldukları için , boru tipi eşanjörler yüksek basınçlarda kulanılır. Borulu ısı eşanjörlerinde ısı transfer yüzeyi borulardan meydana gelir . Farklı sıcaklıklarda iki akışkan ısı değiştirici boyunca akar, biri içteki borular boyunca diğeri dış taraftaki büyük boru boyunca akar. Isı bir akışkandan diğerine trasfer olur. Akışkandan biri boruların içine akarken, diğer akışkan gövde tarafından borulara paralel veya çapraz olarak akar. Bundan dolayı ısı transferi buruların yüzeylerinde gercekleşir. Akışkanlar arasında ısı transferinde kulanılan bu metod bir çok uygulamada , atık ısının tekrar kulanılmasını saglar. Bu enerjinin geri kazanımı için çok önemlidir.

Boru Eşanjör Avantajları

Borulu eşanjörler yüksek ısı ve basınç durumlarında tercih edilen eşanjör modelidir. Genellikle lehimli ve contalı eşanjörlerin tercih edilmediği yüksek ısı ve basınç durumlarında kullanılmaktadır. Gövde ,iç boru ve gerekli durumlarda perdelerden oluşmaktadır. Borulu tip ısı eşanjörleri Uygulamaya göre yatay ve dikey üretilebilirler contalı tip plakalı ısı eşanjörleri ve lehimli eşanjörlerin  kullanılmadığı her proseste kullanılmaktadır.

Borulu ısı eşanjörleri, tüm proseslerde kullanılan ısı değiştirici sınıfıdır. Kendi grubu içinde çok çeşitli tipleri vardır. Basınç kayıpları asgari düzeydedir ve proses amacına uygun olarak asgari düzeyde tutulabilir.

İletişim

Tel: 0539 354 7834

E-Posta: info@polmakpaslanmaz.com

Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız…

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir