Eşanjör iki farklı sıcaklıktaki akışkanın, ısılarının birbirine temassız şekilde bir diğerine ısı transferini sağlamasıdır. Borulu eşanjör ise tüm proseslerde kullanılan ısı değiştirici bir sınıf olarak adlandırılabilir. Isı değiştirici eşanjör, silindirik bir gövdenin içine yerleştirilmiş küçük çapa sahip borulardan meydana gelmektedir. Boruların ölçü, çap ve et kalınlıkları planlanan çalışma basıncında göre tespit edilir. Ürün birden fazla çeşide sahip olup kimyasal proseslerin bulunduğu tesis, tekstil endüstrisi, gıda sektörü ve petrol rafineleri gibi alanlarda kullanılmaktadır.

borulu eşanjör

Borulu Eşanjör Çeşitleri Nelerdir?

Tasarım olarak iki farklı çeşitle imalatı yapılmaktadır. Bunlar; U borulu eşanjör ve düz borulu eşanjörlerdir. Doğrudan temaslı ısı eşanjörleri, Paralel akış eşanjörleri, Reküperatörler ve Rejeneratif eşanjörler olarak çeşitleri bulunmaktadır.

Doğrudan temaslı ısı eşanjörü, sıcak/soğuk akışkan arasında bir bariyer bulunmaması nedeni ile akışkanlar doğrudan karışır. Bu sayede ısı transferi ve kütle transferi eş zamanlı olarak gerçekleşir.

Sıcak/Soğuk akışkanın aynı yöne akış sağladı borulu eşanjör çeşitlerine ise paralel akış eşanjörleri denmektedir. Sıcak/Soğuk akışkan aynı yöne akmaktadır ve belirli bir süre sonrasında sıcaklık azalır. Sıcaklık akışın başladığı yerden diğer uca kadar devam etmektedir.

En sık tercih edilen ve kullanılan borulu eşanjörleri başında Reküperatörler gelmektedir. Daha çok buz santralleri ve araç radyatörlerinde kullanımı yapılmaktadır.

Rejeneratif eşenjöler ise ısı yüzeyinden gelen ısının depolanıp çıkarıldığı eşanjör çeşitleri olup en sık kullanılan borulu eşanjörleri arasında yer bulmaktadır.

Borulu Eşanjör Özellikleri

  • Borulu eşanjörler yüksek basınca karşı dayanıklıdır.
  • Yüksek ve düşük sıcaklıklara göre özel imalatı yapılabilmektedir.
  • Borulu Eşanjörler Termik şoklara karşı dayanımı yüksektir.
  • İstenilen boyutlarda üretimi yapılabilmektedir.
  • Bir çok sektör, endüstri ve projede kullanılabilir.
  • Basınç kaybı minimum seviyede olup proses amacına uygun olarak planlanabilir.
  • Borulu eşanjör bakım ve onarımı oldukça basit ve kolaydır.
  • Borulu eşanjörlerde boru çapı , sayısı, uzunluğu, adımı ve boru düzenlemesi değiştirilebilir.

Borulu Eşanjör Fiyatları

Polmak paslanmaz olarak borulu eşanjör çözümlerinde her sektöre hizmet vermekteyiz. İhtiyacınıza özel imalat çözümleri sunuyoruz. Borulu eşanjör fiyat teklifi için lütfen bizlere sitemizdeki telefon numaralarından ulaşınız. İlgili teknik personelimize beklentileriniz ve istediğiniz teknik özellikleri belirtiniz. Aynı gün içinde sizlere en uygun fiyatlarla teklifimizi iletmiş olacağız.